Proč je důležité mít sitemap?

Obecně si lze nechat vyrobit webovky s hezkým designem kdekoli za pár korun.

Důležité ale je, co se bude dít po spuštění webu. Je to rozhodující okamžik, kdy se začínají točit kola robotů nejen u google, ale také u bingu, seznamu a dalších vyhledávačů. Pro ně je sitemap.xml důležitým ukazatelem toho, co máte na webu, který obsah je důležitý a který ne, co mají a co nemají procházet. Pro inspiraci jsem využil pár let staré webovky které nejsou v mé péči.  Je to promo web na výrobu a servis elektrokol. Vyzkoušel jsem, co o tom webu ví google po těch pár letech, no a moje překvapení, když vypadlo tohle:

 

Proč tomu tak je? Proč není vidět nic z obsahu a naopak je vidět něco, co by asi vidět být nemělo? Ano, hádáte správně a ti bystřejší z vás již vidí, kde je chyba. No a díky ní vidí vyhledávače víc, než je zdrávo a na webu se můžete z vyhledávače dostat třeba sem:

Watch Original – novakola.cz

Toto není jiný web, je to také web novakola.cz

Web postavený na wordpressu v roce 2016 dle informace v patičce:
Kopírování obsahu z tohoto webu je bez souhlasu majitele zakázáno © 2016, NOVAKOLA.CZ 

K tomu trošku skrytý text:
Na této stránce se Mapy Google nezobrazily správně. Technické podrobnosti naleznete na konzoli JavaScriptu. Ano, v dnešní době je lepší využít seznamácké mapy, protože zatím neřeší počet zobrazení a přihlásení k účtu.

 

Další prvky, které jsou na webu dle mého technicky špatně:

 • málo textového obsahu a interaktivity (crawler od vyhledávače toho nemá moc co indexovat)
 • chybí HTTPS protokol (standard od roku 2017)
 • absence sitemap, robots
 • neviditelné aktualizace webu  (pokud vůbec nějaké byli, jak bezpečnostní (WP je starší: 5.5.3) tak obsahové)
 • vzhledem k tomu že na webu lze najít prodej iWatch, nikdo se o web nestará a neaktualizuje – zásadní chyba.
 • analytika je zbastlená a zřejmě i nefunkční, kvůli starému kódu přes WP plugin, SEO je vyřešené pouhou instalaci SEO pluginu.

Celkově shrnuto, stránky jsou designově povedené, úžasné video i fotky. Jen je nedotažená technické část a po spuštění zůstal web zcela zapomenutý, ponechaný svému osudu. A bohužel vlastník webu nemá ani tušení o jaký potenciál díky tomu přichází. Výsledkem je absence ve vyhledávání, pokud hledáte třeba speciální ekolo, nebo ekolo made in CZ.

Pokud máte stejný problém, neváhete mi napsat na info@weby-na-klic.cz a společně to můžeme napravit.

No a na úplný závěr, co je vlastně důležíté, pokud máte webovky a chcete aby fungovali?

 • nezanedbat technické SEO
 • systémy jako WordPress, Prestashop, Joomla a další aktualizujte pravidelně, během celého roku, včetně pluginů, modulů, šablon atd.
 • aktualizujte a doplňujte obsah webu, vždy se najde něco, co si zaslouží zmíňku na webu (obrázky, textový obsah, videa)
 • udržujte aktuální kontakty!
 • sledujte statistiky návštěvnosti, všímejte si co vám píšou z google, bingu, seznamu o vašem webu a snažte se to řešit.